SZJA adóelőleg fizetés szabályai 2020

Magánszemélyek adóelőleg-fizetési szabályai 2020

A magánszemélyek adófizetésének szabályairól az 1995. évi CXVII. törvény – SZJA törvény – rendelkezik. A közterhekhez való időben arányos hozzájárulás érdekében az összevont adóalapba tartozó jövedelem után év közben adóelőleget kell fizetni.

Az adóelőleg-levonás szabályai

Amennyiben a magánszemély bevétele kifizetőtől származik, akkor az adóelőleget a kifizető állapítja meg és vonja le még akkor is, ha a kifizetés számla alapján történik. A munkáltatók így vonják le és fizetik be havonta a költségvetés kasszájába (a NAV által közzétett számlaszámra) a dolgozóiktól levont adóelőlegeket.

A fentiektől eltérően kivételt képeznek az egyéni vállalkozók és az őstermelők, mert tőlük nem kell a kifizetőnek adóelőleget levonni a számla alapján. Az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők saját maguk kötelesek az adóelőleget megállapítani és a NAV által közzétett számlára átutalni.

A magánszemély az önálló tevékenységéből származó bevételkor (pl. a megbízási díj, bérleti díj), illetve az önálló tevékenységével összefüggő költségtérítés kifizetésekor nyilatkozik, hogy jövedelme megállapítását az alábbiak szerint kéri megállapítani:

  • 10 % költséghányad alkalmazásával,
  •  vagy tételes költségelszámolással.

Tételes költségelszámolás esetén a nyilatkozaton megjelölt költség nem haladhatja meg a bevétel 50 százalékát. Ez nem jelenti azt, hogy nem számolhatja el a jogosan felmerült költségeit, de az adóelőleg levonásakor csak a bevétel maximum 50%-át lehet figyelembe venni.

A fentiek értelmében a magánszemély az éves bevallásában a bevétele összegének erejéig természetesen elszámolhatja az SZJA törvény szerint elismert és megfelelően igazolt költségeit. 

Költségtérítés kifizetése esetén, a tevékenységgel összefüggésben felmerült és igazolt költség teljes összegét ki lehet fizetni. Ez esetben adóelőleget nem kell levonni.

Adóbevallás 2020

A magánszemély önálló tevékenységéből származó bevétel elszámolásánál fontos szabály, hogy az adóévben valamennyi önálló tevékenységből származó bevételt és költségtérítést azonos módszer szerint kell elszámolni. Tehát vagy a 10 százalék költséghányadot vagy pedig a tételes költségelszámolást kell alkalmazni a jövedelem megállapítása során.

Az teljes évi adóbevallásban az a magánszemély is alkalmazhatja a tételes költségelszámolás szabályait, aki az adóév során, nyilatkozata szerint a 10 % költséghányad figyelembevételét kérte. 

Amennyiben a kifizető nem pénzbeni juttatást ad a magánszemélynek, a juttatásból akkor is adóelőleget kell megállapítania, ha az adóelőleg levonására valamilyen okból nincs lehetősége. Ez esetben igazolást kell kiállítania és fel kell hívni a magánszemély figyelmét, hogy az adóelőleget, illetve annak le nem vont részét, a magánszemély köteles a negyedévet követő hónap 12. napjáig megfizetni.

Az adóelőleg és a személyi jövedelemadó mértéke 15 százalék.

Ha a megállapított adóelőleg összege az adóév elejétől összesítve, illetve az adott negyedévben nem haladja meg a 10 ezer forintot, akkor azt nem kell megfizetni.

Ha a bevétel nem kifizetőtől származik, vagy adóelőleg-levonásra nem kötelezett kifizetőtől származik, az adóelőleg megállapítására, megfizetésére – a negyedévet követő hónap 12. napjáig – a magánszemély köteles.

Az adóelőleg fizetésére kötelezett magánszemély az általa megállapított és megfizetett adóelőleget az szja bevallásában negyedéves bontásban köteles bevallani.