Adószámos magánszemély járulékfizetési kötelezettsége

Ki lehet adószámos magánszemély

Magánszemélyként – tehát nem társas vállalkozóként – gazdasági tevékenységet kétféle módon végezhetünk:

  • adószámos magánszemélyként, vagy
  • egyéni vállalkozóként.

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerint a természetes személy üzletszerű – rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott – gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.

A fent említett törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni a mezőgazdasági őstermelői tevékenységre, a szolgáltató állatorvosi tevékenységre, az ügyvédi tevékenységre, az egyéni szabadalmi ügyvivői tevékenységre és az önálló bírósági végrehajtói tevékenységre.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerint nem minősül egyéni vállalkozónak az a magánszemély, aki ingatlan-bérbeadási vagy egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytat. Feltétel továbbá, hogy a tevékenységéből származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó, vagy a tételes átalányadózásra vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja.

FONTOS tudnunk, hogy az ingatlan-bérbeadási és az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységet vállalkozás keretében is lehet végezni, de akkor a vállalkozás keretében és annak szabályai szerint kell adózni.

A fentieket figyelembe véve, ha a magánszemély olyan gazdasági tevékenységet végez, amely nem tekinthető üzletszerűnek és főleg nem rendszeresnek, akkor adószámot kell kérnie és “adószámos magánszemélyként” kell a tevékenységet végezni. Ez azt is jelenti, hogy ebben az esetben ÁFA alannyá is válik a magánszemély.

Tehát az u.n. “adószámos magánszemély” számlaadásra kötelezett, de nem egyéni vállalkozó és nem mezőgazdasági őstermelő.

Az adószámos magánszemélyek járulékfizetési kötelezettsége

A személyi jövedelemadó törvény (1995. évi CXVII. törvény) szerint a kifizetőnek kell az adóelőleget megállapítania a magánszemély (adószámos magánszemély) által számlázott bevételből.

Amennyiben az adószámos magánszemély foglalkoztatása biztosítási kötelezettséggel jár, a foglalkoztatónak kötelessége a biztosítási jogviszony megállapítása. A biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos járulékok levonása, megfizetése és bevallása szintén a foglalkoztató kötelezettsége.